Kuantum Pi İle Neler Yapılabilir?

Kuantum Pi, herhangi bir ekstra konfigürasyona ihtiyaç duymadan çalıştırılabilir. Bu sebeple tak-çalıştır özelliğine sahiptir. Birçok modülü bünyesinde barındıran bu güvenlik duvarının arayüzü çoklu dil desteğine (Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, Azerice, Çince, Arapça) sahip olup, kullanım kolaylığı sayesinde uzman ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır.

Cihaz Yönetimi

Cihaz yönetimi, ağda kayıtlı cihaz atamalarını sağlayan, diğer bir deyişle cihazları kaydetmek için kullanılan menüdür. Cihaz ekleme, silme ve düzenleme işlemlerinin yapıldığı bu bölüm üzerinden kullanıcılar yönetici, yetişkin, çocuk, misafir ve yasaklı gibi gruplara ayrılabilmektedir. Programda yapılan işlemlerden hangi cihazların etkileneceği buradan atanan gruplar veya kullanıcılar üzerinden seçilebilir.

Güvenlik Duvarı

Gelen istekleri reddetme, doğrudan kabul etme ve bırakma gibi seçenekler sunan menü, protokollerin erişim sağlayıp sağlayamayacağına dair kurallar eklemek için de kullanılabilir.

Port Yönlendirme

Kullanıcının sistemde kayıtlı cihazlara port kuralları eklemesini sağlayan menüde, protokollerin dışarıdan gelen istekleri hangi cihazdan işleyip hangi porta ileteceğini belirlemek için kullanıcı tarafından kurallar yazılabilir.

Web Filtreleme

Site yasaklama menüsü ile web sitelerinin kullanıcı veya kullanıcı grubu bazlı yasaklama yapılabilmektedir. Son kullanıcıya ulaşmak için tasarlanan arayüzde yönetici, cihaz veya kullanıcı grupları tarafından belirlenen siteye erişimi kapatabilir.

Zaman Kısıtlama

Zaman kısıtlama menüsü, kullanıcıların veya kullanıcı gruplarının internet erişiminin ne zaman durdurulacağı ve bu kullanıcıların erişiminin ne zaman yeniden etkinleştirileceği ile ilgili tanımlamaları içerir. Bu özellik ile kullanıcı, sisteme bağlı cihazların internet erişimini zaman bazında yönetebilir ve bir zaman çizelgesinde sınırlandırabilir.

Saldırı Tespit Ve Önleme Sistemi

Temel olarak kötü niyetli trafiği oluşturan kaynağı tespit etmek, çalışması sırasında meydana gelen olayları gizlemek, kötü niyetli trafiği oluşturan kaynakları karantinaya almak gibi işlevleri yerine getirir. Kuantum Pi'nin IDPS özelliği ile kullanıcılar bir açma/kapama düğmesi ile saldırıları önleyebilir.

Network Geçmişi

İşletmeler için oldukça kullanışlı bir özellik olan internet geçmişi menüsü ile ağa bağlı tüm cihazların ziyaret ettiği web siteleri anlık olarak listelenmektedir. Listede, giriş yapılan cihazın IP bilgileri, web sitesinin etki alanı, giriş tarihi ve saati yer almaktadır. Bu menü aracılığıyla ilgili siteye doğrudan erişim engellenebilir ve daha fazla log kaydı tutulmaması sağlanabilir.

AntiVirüs

Günümüz internetinin oluşturduğu zafiyetlerin yanında birçok tehlike de bulunmaktadır. Özellikle WEB2 teknolojisinin gelişmesiyle birlikte web sayfalarının hacklenmesi sonucunda web sayfalarının kodlarına faydalı yazılımlar ve virüs kodları yerleştirilmiştir. Öyleyse, Denetimsiz olarak ziyaret ettiğimiz web sayfalarında yer alacak bir virüsün bilgisayarımıza bulaşması çok olasıdır. Bu nedenle Kuantum Pi, internet trafiğini proxy üzerinden geçirerek yazılan yazılımları ve virüsleri tespit eder.

Reklam Engelleme

Bugünün web siteleri oldukça fazla reklam bulundurmaktadır. Hem elektronik ticaret hem de mevcut siteler, banner adı verilen küçük tanıtım pencereleri aracılığıyla reklam vermektedir. Dünya genelinde ziyaret edilen siteler arasında elektronik ticaret, haber siteleri ve sosyal medya hesapları yer almaktadır. Bu web sitelerinin içeriğinde yayınlanan reklam afişleri genellikle kötü amaçlı yazılım ve site yönlendirme bağlantıları içerir. Kullanıcılar ise bazen bilmeden, bazen meraktan, bazen yanlışlıkla bu reklam banner'larına tıklarlar. Gerekli güvenlik önlemleri yoksa, arka uçtan gelen kod parçacıkları bilgisayarlara bulaşır. Bu nedenle Kuantum Pi, banner pencerelerini engelleyen bir özelliğe sahiptir.

Hız Kısıtlama

Hız limiti ayar menüsü, kullanıcıların ve kullanıcı gruplarının internet hızlarını sınırlandırmak için kullanılır. Bu özellik sayesinde istenilen kullanıcı için istenilen internet hızı Mbit olarak ayarlanabilmektedir.

VPN

Bilgisayarlar arası iletişimin şifrelenerek güvenli bir tünel üzerinden kurulmasını sağlar.

Sistem Logları

Uygulama içerisinde sistem ve kullanıcı tarafından yapılan tüm işlemler tarih ve saat ile birlikte kayıt altına alınmaktadır.

Kayıt Yedekleme / Zaman Damgası

TÜBİTAK zaman damgası ile loglarınızın veri bütünlüğünü sağlayabilir, Windows paylaşımı ve dosya transfer protokolü ile log kayıt yedeklerinizi tutabilirsiniz.

DEBsec

KOBİ ve mikro işletmelere özel olarak tasarlanmış olan DEBsec; veri sızıntısı önleme, dosya yedekleme (backup), anti-phishing, anti-Spam koruması, anti-malware, tek tıkla kurtarma, APT/sıfır gün koruması ve daha bir çok özelliğiyle 360 koruma sağlamaktadır.

Ayarlar

Kuantum Pi’deki ayarlar menüsü ile kullanıcıya isteklerine göre değişiklik yapma imkanı sunar. Bu özelliklerden bazıları şu şekildedir;

Wİ-Fİ YÖNETİMİ
Bu ayar, kullanıcının cihazın Wi-Fi SSID ve parola ayarlarını kolayca yapılandırmasına olanak tanır.
DHCP YÖNETİMİ

Bu ayar, kullanıcıya, ağa bağlı cihazlara dağıtılacak IP adresleri aralığını seçme ayarları sağlar.

SAAT DİLİMİ SEÇİMİ

Bu ayar ile cihazın saati bölgeye göre değiştirilebilir.

PPPoE

PPPoE konfigürasyonu, kullanıcının modemini köprü moda alarak internet trafiğinin cihaz üzerinden çalışmasına olanak tanır.

DNS YÖNETİMİ

Bu ayar, kullanıcıya ağa bağlı cihazların DNS seçimi için ayarlar sağlar.

DİL SEÇİMİ

Bu ayar ile cihazın arayüz dili değiştirilebilir.